Daf Genleşme Tankı Yatay 50 Litre

Daf TH 50-Yatay Tip Genleşme Tankı-50 Litre

Teklif İstemek İçin Lütfen İletişime Geçiniz.

Genleşme Tankı Çeşitlerini Görmek İçin Tıklayınız.

DAF T – TH – TM – TR SERİSİ KAPALI GENLEŞME TANKLARI FİYAT LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Tank Hacmi : 50 Lt

Max. İşletme Basıncı : 6 Bar

Çap – Yükseklik : –

Bağlantı : 1”

Açıklama

Daf Genlesme Tanki Yatay 50 Litre

Daf  Genlesme Tanki Yatay 50 Litre; Isıtma-soğutma ve sıhhi tesisat sistemlerinde, genleşme, büzüşme ya da denge tankı adıyla kullanılan, membranlı tip tanklardır. Doğalgazın ülkemize gelmesiyle birlikte açık imbisat depolarının yerine yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Genleşme tankı, büzüşme tankı ve denge tankı aynı üründür. On yıl kadar önce düşük maliyet açısından genleşme tankları 6 bar basınç sınıfında ve hijyenik olmayan membranlardan üretilirdi. Oysa bugün tüm tanklar sağlıklı membrandan üretildiğinden hem ısıtma hem de hidrofor tesisatında kullanılmaktadır.

Aynı tank ısıtma da farklı, hidrofor tesisatında farklı görevler üstlendiğinden farklı isimlerle adlandırılmıştır. Hidrofor tesisatında kullanıldığında denge tankı, ısıtma tesisatında kullanıldığında genleşme tankı, soğutma tesisatında kullanıldığında büzüşme tankı ismi verilmektedir.

ISITMA-KALORİFER TESİSATINDA GENLEŞME TANKI NE İŞE YARAR?

Genleşme tankının, kalorifer tesisatında ki görevi, kombi ya da kazanın yanması ile ısınan ve hacmi artan kalorifer suyunun, tesisatta oluşturacağı aşırı basıncı, içindeki membranı aracılığı ile absorbe etmektir.

Yani tankın içindeki esnek bir lastikten üretilmiş membran gerektiğinde bir balon gibi şişerek, tesisatta oluşan aşırı basıncı sönümler ve normal değerlerine düşürür.

Tersi durumda ise yani kalorifer suyu soğuduğunda içinde hapsettiği suyu, tank içindeki ön hava basıncının yastıklamasıyla tesisata geri basarak, üst dairelerde ki radyatörlerinin susuz kalmasını önler.

NOT: Bir ısıtma tesisatında genleşme tankı yoksa (ya da görev yapmıyorsa) önce emniyet ventillerinden kazan suyu boşalır, eğer emniyet ventilleri yoksa (ya da bozuksa) bu durumda tesisat en zayıf noktasından patlar.

HİDROFOR TESİSATINDA DENGE TANKI NE İŞE YARAR?

Membranlı tanklar hidrofor tesisatında kullanıldığı zaman, denge tankı adını alır ve gerçekten tesisatın dengeli bir hidrofor sistemi olmasını sağlar. Bu sistemde kullanılan tankın temel amacı, basınçlı suyu kapasite etmek ve gerektiğinde musluklara yollamaktır.

Başka bir anlatımla denge tankı büyüklüğüne göre belli bir miktar yüksek basınçlı suyu, membranı içinde saklar ve su ihtiyacı olduğunda, pompaları devreye sokmadan önce bu suyu hava yastıklamasıyla musluklara gönderir.

Böylece Hidrofor pompalarının sık devreye girip çıkmasını önlenir buna bağlı olarak, elektrik sarfiyatını azaltır, cihaz ömrünü arttırır, koç darbesini önlerler.

Hidrofor tesisatında, denge tankının olmadığı durumlarda, hidrofor motorları sık sık devreye girer, elektrik tüketimi ve gürültü artar, hidrofor parçalarından olan açma kapama yapan elektro-mekanik şalt cihazlarının ömrü kısalır, motorlar aşırı ısınır ve neticede pahalı arızalara yol açabilir.

Membranlı tanklardaki membranın ömrü, ilk ayar ve bakımla çok alakalıdır. Her tankın kullanılacağı yer başka olduğundan sistem özelliklerine göre mutlaka bir ön basınç hava değeri belirlenmeli ve tanka bu değerde hava basılmalıdır.

Fazla hava basılması, tanktan yararlanmanızı azaltır ya da tamamıyla tank yokmuş gibi bir çalışma şekline neden olur, eksik hava olması durumunda da ise tankın tesisata faydası azalır ve membranı kısa zamanda yıpranır ve patlar.

Sık membran patlamasının ve değişiminin ilk nedeni, eksilen havanın tamamlanmaması ya da daha en baştan hava ayarının hiç yapılmamasıdır.

DİKKAT:

Fabrikada basılan, ön hava basınçları sabit bir değerdir ve sizin sisteminize denk gelme ihtimali oldukça düşüktür. İş bu nedenle her membranlı tankın ön hava değeri, uzman bir kişi tarafından kullanılacağı yerin özelliklerine göre belirlenmeli ve ön hava o değeri her zaman aynı değerde tutulmalıdır.

Dikkat: bir tankın ön hava basıncı, tank tesisattan ayrılarak ya da tesisattaki tüm su boşalttıktan sonra doğru ölçülebilir. Aksi halde tesisattaki suyun basıncı ile tankın içindeki hava basıncı birbirine karışır.

Tankların havası genelde bir kompresör yardımıyla tankın sibobundan basılmaktadır.

Genleşme tankı sibopları, bisiklet tekeri ya da araba lastik siboplarıyla aynı olduğundan kompresörünüz yoksa bir benzinciye götürüp hava bastırabilirsiniz. Bisiklet hava pompası ile genleşme tankına hava basabilmek mümkün değildir.

Membranlı tankların, her altı ayda bir mutlaka eksilen havasının takviyesi gerekir.

Tıpkı araba lastikleri gibi memranlı tanklarında ön hava basınçları, zamanla ayarlanan değerden aşağıya doğru düşer.

Hidrofor tesisatı için denge tankını ne kadar büyük alırsanız motorlar devreye o kadar az girip çıkacaktır. Bunun yukarıda sayılan faydaları vardır.

Isıtma Tesisatında da büyük tank almanın faydası sistemin rahat çalışması olmaktadır.

Hidrofor sisteminde eğer pompalarınız 10 barın üzerinde ise 15 Bar sınıfı tank almanız gerekir.

Isıtma tesisatında ise 20 kattan yüksek binalar 15 Bar sınıfı tank almalıdır.

Mühendislik açısından aşırıya kaçmadan optimal bir seçim en doğrusudur.

Daf Genlesme Tanki Yatay 50 Litre

Daf Genlesme Tanki Yatay 50 Litre

İncelemeler

Henüz yorum yapılmadı.

“Daf Genleşme Tankı Yatay 50 Litre” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir